Iskola utca 66

06-20-61-33-533
matheus@vnet.hu

Kettőből kettő - Turai Hírlap 2016. december

Második alkalommal is sikerült nyernünk a Pest megyei sakk csapatbajnokság 1. osztályának második fordulójában, ezúttal Szob ellen. A találkozóra itthon került sor, de nem annyira voltunk nyugodtak, mint illett volna, hiszen 3 jó pontszerző játékosunk a Tiszaújvárosban rendezett Chess in the City FIDE-egyéni versenyen szerepelt. Ráadásul csapatunk elejéről hiányzott a játékerő. Szerencsénkre beugró embereink jó formában küzdöttek. Hozták is a pontokat, ami nagyon kellett a 8:2 arányú győzelmünkhöz. Az első táblán vendégjátékosunk, Nagyajtai Gábor mesterjelölt nyúzta le a teljes pontot az ugyancsak mesterjelölt ellenfeléről. Gábor lényegében egy „egészpályás letámadásra” játszott. Sötét színekkel korán átvette a kezdeményezést, s kisebb-nagyobb zökkenők után térelőnyét gyalognyerésre váltotta, majd nem sokkal ezután a kissé leszorított ellenfél tisztet veszített, s azonnal feladta a további küzdelmet. A második táblán is nyertünk, ahova az idén sok meccset kihagyó játékosunk, Kuthi Balázs ugrott be csapatunkat segítendő. Hátrányba is kerültünk a Francia védelmű összecsapás megnyitási szakaszában, ahol játékosunk minőségvesztésbe bonyolódott. Ám Balázst nem abból a fából faragták, hogy összeroskadjon egy minőséghátránytól, és szokása szerint hatalmas királyszárnyi támadást zúdított ellenfelére. Tudni kell, hogy egyetlen sakkozónak sem tartozik vágyálmai közé, amint éppen a királyát „piszkálják”, s ilyenkor nem annyira nehéz elvéteni a helyes folytatást. Lényegében egyetlen lépés felcserélése is végzetes lehet, s pont ez történt ebben a játszmában. Ezt követően Balázs szolidan amolyan hercig kis matt-támadásokkal rémisztgette az amúgy is rémült ellenfelét, aki a 30. lépésben simán elnézte az egylépéses mattot, ahogy ilyenkor illő. A hatodik táblán Virganc Roland nyert kedvenc megnyitásával, a Holland védelem kőfal rendszerével fordított színekkel, tempóelőnnyel. Támadása elég korán átütött, s még egy teljes bástyavesztést is megengedhetett magának, miután szép rátereléses áldozattal állította védhetetlen mattra ellenfelét. A hetedik táblán csapatunk legfiatalabbja, Burda Barna játszott sötét színekkel az agresszív Skandináv védelmet választván. Az ellenfél bizonytalansága sima gyalogelőnyt eredményezett számunkra, amit Barna pontos és türelmes végjáték kezeléssel nyerésig fokozott. Tóth Dániel nyomult világos színekkel a kilencedik táblán, s a tőle megszokott lassú, de pontos játékkal gyűjtött be két gyalogot az ellenfél állásából. Ezt követően a teljes pont besöprése már inkább csak technikai kérdést jelentett, ami nem szokott problémát okozni türelmes játékosunknak. Megnyertük a kilencedik tábla küzdelmét is, ahol részünkről Bényi András vezényelte a világos figurákat. Az ellenfél jóvoltából sima minőséget kaptunk a középjáték elején, így Andrisnak is jobbára kényelmes technikai feladatot kellett megoldania a továbbiakban. Pontos és óvatos játéka szép matt-támadást eredményezett, s a háromlépéses befejezés kihagyása ellenére is feladásra kényszerítette ellenfelét. A harmadik, negyedik, ötödik és tízedik táblán remiztünk, vagyis csapatunk egyetlen tagja sem vesztett játszmát ezen a találkozón. A tíztáblás küzdelemben a hat nyerés és négy döntetlen így eredményezte a 8:2 arányú győzelmünket. Pillanatnyilag mi vezetjük a tabellát, s jó lenne, ha így maradna ez egészen a bajnokság végéig. Reménykedjünk benne!

A Turai Torna Club sakk szakosztályának csapata a Pest megyei bajnokság 1/A osztályában indult, ahol ötfős csapatok küzdenek egymással. A TTC-be igazolt juniorsakkozók egyikének sem lesz könnyű dolga, mert meglehetősen rutinos sakkozókkal szemben kell bizonyítaniuk felkészültségüket. A sorsolás szeszélye folytán két igen erős összetételű csapattal kellett kezdenünk. Noha mindkét találkozót itthon játszottuk, mindkét alkalommal 4:1-es vereséget írhattunk be az eredményjelenő lapokba, amely nagyjából megfelelt a várakozásnak. Az első fordulóban Veresegyháza csapatát a valaha Mb-2-es „öreg rókák” tarkították, ezért halvány esélyünk sem volt győzelemre. Egyedül Steyer Ferencnek sikerült nyernie. A második fordulóban az ugyancsak harcedzett sakkozókból összeálló Szigetszentmárton ellen sem nagyon bizakodhattunk, habár kis szerencsével megúszhattuk volna egy 3:2 arányú vereséggel is. Egyetlen győzelmünket Kronovetter Mártonnak köszönhetjük, aki hosszú kihagyást követően segítette most csapatunkat. Ő maga is tartott attól, hogy nehéz dolga lesz a második táblán, miután jó 1 éve nem ült versenyasztalnál. Ettől függetlenül briliáns matt-támadást produkált egy kétélű állásban, ahol „pengeélen táncolva” kényszerítette feladásra 1. o. minősítésű ellenfelét. Gratulálunk! A harmadik fordulót idegenben játsszuk majd Biatorbágy csapata ellen, s ha jól kijönnek a lépések (a sakktáblán), döntetlen eredményben, de akár kisebb arányú győzelemben is reménykedhetünk.